Skip to main content

Sladkých 20. Vek, ktorý občas otočí celý tvoj život hore nohami. V snahe stať sa správnym dospelákom ťa neraz zarazí, koľko sa toho o financiách musíš ešte naučiť. Ak teda na ceste za finančnou slobodu potrebuješ trocha inšpirácie, prinášame ti hlavné finančné ciele, ktoré musíš stihnúť do 30-tky.

Jednou z drahocenných schopností, ktorá ti bez pochýb tvoje mladé roky uľahčí, je práve finančná gramotnosť. Uznávam. Môže to znieť dosť komplikovane. Keď sa toho však ujmeš hneď v začiatkoch, postupne si vybuduješ skutočne perfektné návyky, ktoré ti zaručia finančnú prosperitu.

finančná gramotnosť, investície, správny rozpočet

Finančný cieľ 1: Nauč sa sporiť

Jedna z prvých zručností, ktorú sa musíš počas svojich 20-tich naučiť perfektne ovládať je práve sporenie. Práve to ti pomôže postupne dosiahnuť ďalšie finančné ciele. Dokážeš si vďaka nemu vytvoriť núdzový fond a tak bez obáv sledovať svetlú budúcnosť svojich financií.

Rozpočet je kľúčový

Efektívnemu sporeniu však predchádza proces stanovenie si mesačného či týždenného rozpočtu. Podľa toho potom ľahko uvidíš, akú sumu zo svojho celkového príjmu si dokážeš odložiť.

Áno, vieme. Táto aktivita sa ti môže zdať pekne otravná a občas dosť mätúca. No ani tu ťa nenecháme v štichu. Podľa nášho rozpočtového plánu s názvom 50/20/30 ti to pôjde ako po masle!

Navyše, jedine takto uvidíš, kde presne si sa pri svojich výdavkoch nechal uniesť a kde je možné ubrať. Niekedy človek totiž zabudne, že káblovka so 120-timi kanálmi je mu vlastne úplne na nič.

Finančné ciele? Zmocni sa ich!

Vo chvíli, keď už vieš presne koľko si si schopný odložiť, prichádza na rad dobrá stratégia. Jednou z možností je založiť si sporiaci účet. Sumu, ktorú si podľa stanoveného rozpočtu budeš schopný usporiť, jednoducho každý mesiac prevedieš na tento účet alebo kdekoľvek inde, kde budú tvoje peniaze v bezpečí.

Ešte lepšou alternatívou k sporiacemu účtu je napríklad Prvý realitný fond od správcovskej spoločnosti IAD, kde tvoja rezerva bude rásť výrazne rýchlejším tempom. Pokiaľ ťa táto možnosť zaujala, vieme ti s vhodným nastavením pomôcť.

A nezabúdaj, pri šetrení peňazí je dôležité nedať sa stiahnuť komerčným prúdom či marketingovými trikmi, ktoré na nás číhajú všade. Vyhni sa konzumnému spôsobu života a nauč sa vážiť si svoje peniaze.

Finančný cieľ 2: Vybuduj si núdzový fond

Tak, prvý krok máš za sebou. A keďže už vieš presne ako šetriť, prvá vec, na ktorú je potrebné si usporiť, je bezpochyby núdzový fond.

Tento takzvaný „fond“ ti bude slúžiť ako poistka v situáciách, ktoré nemáš šancu nijakým spôsobom ovplyvniť. Konkrétnejšie – pomôže ti v situáciách ako strata práce alebo nečakané výdavky. Nikto z nás totiž nevie predvídať, kedy mu vypovie službu sporák alebo začne štrajkovať auto.

Zameraj sa na toto!

Aj pri budovaní takéhoto núdzového fondu je potrebné stanoviť si isté ciele. Tie sú pre každého individuálne, odvíjajúc sa práve od tvojho rozpočtu. Optimálne by sa ale výška sumy mala nakoniec rovnať tvojim 3-6 mesačným výdavkom. Presne to ti zaručí slobodu i v stresujúcich životných chvíľach.

Dôležitým faktorom je tiež to, aby sa s týmto fondom dalo jednoducho disponovať. Maj danú sumu na účte, ku ktorému máš prístup kedykoľvek a kdekoľvek. Nezabúdaj ho však budovať aj po dosiahnutí optimálneho minima. Ak občas peniaze vyberieš, neskôr ich tam postupne opäť vráť. Nenechaj si svoje už dosiahnuté finančné ciele len tak prekĺznuť pred očami. Ako sme spomínali vyššie, vhodným miestom je opäť IAD a ich Prvý realitný fond.

Finančný cieľ 3: Priprav sa na dôchodok

Kľúčom k adekvátnym úsporám v dôchodkovom veku je to, že si naň začneš odkladať, čo najskôr. A tiež to, že si budeš odkladať kontinuálne ďalej, až kým raz naozaj nedosiahneš tento zlatý vek.

Spoliehať sa dnes na I. Pilier dôchodkového sporenia je trochu odvážne. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje, pričom dôchodky z I. Piliera sa v pomere k priemernej mzde rapídne znižujú.

Práve preto stojí za zváženie to, akú stratégiu sporenia zvolíš a ktoré finančné ciele ťa budú na tejto ceste motivovať.

dôchodok, sporenie, druhý pilier, príjem na dôchodku

Jedným z riešení je II. pilier

Ideálnou možnosťou je teda II. Pilier, ktorý ponúka investovanie do fondov neustále zhodnocujúcich tvoje úspory. Dôchodok tak v konečnom dôsledku dostaneš z dvoch zdrojov – Sociálnej poisťovne a DSS (Dôchodková Správcovská Spoločnosť).

Za zmienku stojí určite aj III. Dôchodkový pilier. Obrovskou výhodou sú príspevky zamestnávateľa – peniaze zadarmo. Je teda v prvom rade potrebné uistiť sa či sa pri tvojej profesii tento spôsob sporenia vôbec oplatí.

Toto všetko môže znieť zložito, no aj takto vzdialená budúcnosť stojí za zamyslenie. Je totiž ťažké predpovedať, ako sa výška dôchodkového veku a mzdy bude vyvíjať, kým naša generácia zostarne.

Zdroj: Pexels od cottonbro

Finančný cieľ 4: Začni sporiť na bývanie

Nie. To neznamená, že by si si mal prvú nehnuteľnosť kúpiť už v dvadsiatich. Avšak sporiť na ňu by si mal začať, presne ako pri dôchodku – čím skôr. Tvoje finančné ciele by teda mali určite zahŕňať aj tento faktor.

Pri hypotéke či samotnej kúpe domu je potrebné pripraviť sa na prvotnú splátku. Niekedy je potrebné zložiť až 20% zo sumy domu/bytu hneď pri začiatku.

Financovanie kúpy nehnuteľností taktiež prechádza výraznými zmenami. Kým v minulosti by banka pokojne väčšine ľudí odklepla aj 100% požadovanej sumy, dnes to skoro s určitosťou bude iba 80%.

nové bývanie, nehnuteľnosť, hypotéka

Zdroj: Unsplash od HiveBoxx

Finančný cieľ 5: Objav čaro investovania

Povedzme si úprimne – iba jednoduché sporenie a zhromažďovanie peňazí ťa v konečnom dôsledku do úplného cieľa nedostane. Najmä v prípade, ak je tvojim plánom stať sa naozaj finančne nezávislým.

Hoci sa v prvých štyroch fázach staneš finančne slobodnejším a eliminuješ obavy z budúcnosti či nečakaných výdavkov, kľúčom k skutočnej nezávislosti je práve investovanie.

Ak nemáš ani len poňatia, kde začať, radi ti osobne pomôžeme nastaviť kvalitnú stratégiu a vybudovať efektívne portfólio. Neváhaj nás preto kontaktovať.

investovanie, investície, ETF

V prípade, že by si sa najprv chcel o celom procese dozvedieť niečo viac, určite ti k tomu dopomôže náš stručný návod na to, ako začať investovať v 20-tke.

“Must-Have” Finančné Ciele

Nakoniec si teda zhrňme všetky vyššie uvedené finančné ciele, ktoré by si do 30-tky mal mať zmáknuté. Ktoré to sú?

  1. Nauč sa sporiť
  2. Vybuduj si núdzový fond
  3. Priprav sa na dôchodok
  4. Začni sporiť na bývanie
  5. Objav čaro investovania

Ak ešte stále niektorý z nich na svojom zozname nemáš, odporúčame ti tak spraviť hneď teraz. Garantujeme ti, že tvoja budúcnosť tak bude finančne zabezpečená a menej stresujúca.

Náhľadový obrázok: Unsplash od Matheus Ferrero